„Pervedžiau pinigus ir atsiunčiu mokėjimo išrašą, jau galite siųsti prekę…“ klasikinis atvejis, kai bandoma apgauti patiklius žmones.
Vakar pats susidūriau su socialinės inžinerijos atveju – skuba ir pasitikėjimo atakos.
Apie 20 val. skambutis dėl parduodamos naudotos prekės. Labas vakaras, mane domina parduodama prekė, noriu žmonai 5 m. vestuvių minėjimo proga padovanoti robotą siurblį. Sakykite ar yra kokių defektų, gal galite atsiųsti daugiau nuotraukų per Viber ar el. paštu.
Nuotraukos išsiųstos el. paštu, „pirkėjas“ vėl paskambina, kad jam viskas tinka, reikia atsiųsti rekvizitus, padarys pavedimą, o dėl išsiuntimo susitarsime vėliau. Dar prieš darant pavedimą, pasiskambina dėl simbolinės nuolaidos, suteikiu 5 eur. simbolinę nuolaidą, nes gi taip žmogus stengiasi dėl žmonos, o ir tokia proga…
Skambutis vėl, padariau pavedimą, žiūrėkit, jau radau, kad kelių valandų bėgyje galite išsiųsti autobusu į Panevėžį, nes labai reikia jau gauti iki rytojaus ryto, kad spėčiau pasveikinti žmoną. Pasakius, kad nebus siunčiama, kol nebus gauti pinigai, tai „pirkėjas“ nesutriko, aš tuoj atsiųsiu mokėjimo išrašą, prisėsiu prie kompiuterio, perskambinsiu…
Už poros minučių atsiunčia išrašą ir paskambina, va, matote, pervedimo išrašas, pinigus gausite kitos dienos vakare. Pasakius, kad man to neužtenka, tai „pirkėjas“ nurodė, kad ir paso kopiją gali atsiųsti, bet jau pamatęs išrašą, galutinai supratau, kad tai eilinis sukčius, tai nevarginau jo, kad dar photoshopint‘u kažkieno pasą ir pasakiau, kad tokias sukčiavimo schemas tenka kasdien tirti, „pirkėjas“ pasimetė, sakė, kad kai „gausiu“ pinigus, jam pervesčiau atgal, o jis ieškos kitur įsigyti…viso gero…
Apibendrinant šią situaciją, trumpi pastebėjimai:
Visų skambučių metu buvo bendraujama itin „šiltai“, prieraišiai, nesudarant įspūdžio, kad perka skubos tvarka, o vis pasiklausdamas apie prekę, kaip veikia ar gera dovana žmonai, paprašant daugiau nuotraukų, bet visai tai yra pasitikėjimo atakos požymiai, kai sukčius bando rasti bendrą kalbą, įgauti pasitikėjimo.
Vakarinis skambutis? Kodėl? Kaip ir nieko neįprasto, pirkėjai po darbų prisėda prie kompiuterio, pasižiūri skelbimus ir skambina. Tačiau šitoje situacijoje, vakarinis skambutis buvo atliktas, kad prekę išsiųsti nedelsiant ir kad pinigus „gausiu“ kitą dieną dėl banko pervedimo taisyklių.
Pridedu viešai analizei mokėjimo išrašo nuotrauką (Kam nusiųsta eilutėje pats užtušavau), tai pirmu žvilgsniu iškart nustačiau tris padirbtas vietas – data, kada gausiu pinigus (šriftas neparinktas tinkamai), suma (neįprastas tarpas tarp sumos svarais ir šriftas neparinktas tinkamai), ir mokėjimo pranešime taip nekokybiškai ir diletantiškai įrašytas „pirkėjo“ vardas, pavardė, kad jau net nepadidinus nuotraukos matosi neatitikimas…
Ir pabaigai, „pirkėjas“ pavedimus, kopijas „darė“ kompiuteriu, o nuotrauka atsiųsta ir padaryta naudojant telefono įrenginį, smulkmena, bet galinti turėti didelį svertą, identifikuojant tokias manipuliacijas…
Noriu Jus visus įspėti, kad niekada nesiųskite, neatiduokite prekės negavę faktiškai pinigų, ar tai pavedimą atliko kalbant telefonu, ar susitikus gyvai, nes gyvai susitikus gali parodyti padirbtą nuotrauką…
Taip pat neatlikite neapgalvotų veiksmų dėl skubos, nes dažniausiai visose atakose naudojama skuba, kad žmogus neturėtų laiko įsivertinti situacijos aplinkybių.
Būkime saugūs! O „pirkėjui“ linkiu, kad į duris pasibelstų ne kurjeris, o gražią uniformą vilkintys pareigūnai su pakvietimu į jam paskirtą patalpą.