Užkrėsta kamera (angl. camfecting) – kibernetiniai nusikaltėliai gali nuotoliniu būdu valdyti Jūsų kamerą – įjungti, išjungti, pradėti filmuoti ar fotografuoti. Kameros „įsilaužimas“ atliekamas kompiuterį ar kitą įrenginį užkrečiant virusu.
Užkrėstos kameros atakos metu yra renkama asmeninė jautri informacija, kuri gali būti panaudota šantažui ateityje – prašoma piniginė išpirka už nepaviešintus įvaizdžiui ar reputacijai kenkiančius ar tiesiog gėdingus įrašus bei informaciją.
Kaip apsisaugoti?
– Naudokite antivirusinę programą. Profilaktiškai atlikite pilną kompiuterio skenavimą;
– Nesisiųskite nežinomų programų, išskirtinai „nulaužtų“, nes nemokamai būna tik sūris pelėkautuose. Apie „nulaužtas“ programas ir jų „naudą“ pakalbėsime kitame straipsnyje.
– Jeigu įrenginyje šalia kameros įmontuota ryškios spalvos lemputė, stebėkite ar Jums nesinaudojant kamera, lemputė nešviečia, nes ji nurodo, kada kamera yra aktyvi;
– Jei atsisiuntėte iš pažiūros patikimą programą, įvertinkite, kokią prieigą prie funkcijų jai suteikiate. Leiskite naudotis tik tomis įrenginio funkcijomis, kurios tiesiogiai susijusios su tuo. Pvz. orų programėlei telefone reikės leidimo nustatyti jūsų buvimo vietą, bet visiškai nereikės tiesioginės prieigos prie kameros…;
– Internetinėse parduotuvėse dabar galima rasti specialių stilingų lipdukų, taip pat slankiojančių įvairaus dizaino dangtelių ir žnybtukų, skirtų kameroms uždengti.
Buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Jamesas Corney Kenjono koledže sakė kalbą, kurioje prisipažino, kad ant savo kompiuterio kameros yra užsiklijavęs juostelę. Taip pat Markas Zuckerbergas socialiniuose tinkluose pasidalino nuotrauka, kurioje matyti kaip jis yra užsiklijavęs savo kompiuterio kamerą.