Pastaruosius du mėnesius per Lietuvą ir kitas valstybes nusirito paskirstytųjų paslaugų trikdymo (angl. DDoS) atakų banga.
Kas tai per ataka? Itin smarkiai padidėjęs užklausų kiekis, informacinės sistemos nebepajėgia atlaikyti padidėjusio užklausų krūvio ir nustoja veikti arba krovimo laikas yra pastebimai išaugęs.
Kas šios atakos organizatoriai? „Killnet“ yra santykinai nauja, sausio 23 d. susikūrusi ir kovo mėnesį suaktyvėjusi programišių grupuotė, tampriai siejama su Rusija.
Ar ši kibernetinė ataka yra pavojinga? Taip ir ne. Taip, nes informacinės sistemos tampa nebeprieinamomis, gali sutrikti įprastų paslaugų teikimas, pvz. DDoS ataka prieš e.sveikatą, sutrinka gydymo paslaugų veikla, gydytojai negali priimti pacientų, išrašyti jiems medikamentų ir pan. Ne, nes įdiegus reikiamas saugumo sistemas, DDoS ataka gali būti suvaldyta iki minimalių padarinių. Taip pat informacinė sistema nėra nulaužiama, o tiesiog tampa nebeprieinama.
Ar šios atakos kartosis? Greičiausiai, kad taip ir jos itin intensyvės prieš tam nepasiruošusias įmones ar įstaigas.
Įdomus faktas, kad beveik kiekvienas iš mūsų yra „prisidėjęs“ prie DDoS atakos, tačiau mūsų motyvai, skirtingai nuo „Killnet“, buvo kitokie. Turbūt kiekvienas iš mūsų buvo patyręs ar girdėjęs iš draugų ar pažystamų, kai bandant prisijungti pirmąją dieną prie VMI pajamų deklaravimo sistemos ar registruojant savo vaikus į darželius, svetainės neveikdavo arba kraudavo itin lėtai. Dėl itin didelio mūsų visų bandymo skaičiaus prisijungti vienu metu prie sistemų, mes sąlyginai užDDoS‘sinome šias sistemas.
Informacinės sistemos resursai nėra begaliniai ir pigūs, todėl netikėtai išaugus neįprastam užklausų skaičiui, esamos sistemos resursai neatlaiko krūvio ir sistema nustoja funkcionuoti. Tačiau apsaugoti savo sistemą nuo DDoS kibernetinių atakų, vykdomų iš užsienio, yra įmanoma, tam neužtenka tik turėti saugumo įrankius, reikia jais mokėti naudotis ir suprasti kaip veikia.
Jeigu domina konsultacija ar sprendimai, eliminuojantys DDoS atakų rizikas iki minimumo, kreipkitės.